20.10.2016
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Království tvarůžků! První ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu

Království tvarůžků! První ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu
Ilustrační foto
Hanáčtí hudebníci, regionální pivovary, ale především tvarůžky. Tvarůžky klasické, tvarůžky ve studené kuchyni, tvarůžky pečené, smažené, sladké, prostě olomoucká sýrová specialita na bezpočet způs... 
22.březen 2016 - 11:00

„Tvarůžky k Olomouci neodmyslitelně patří, v tuzemské gastronomii je to jeden z nejspecifičtějších regionálních produktů, známý i za hranicemi České republiky. Věříme proto, že nový festival tuto tradiční regionální specialitu odpovídajícím způsobem oslaví a ještě zvýší její popularitu,“ uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek. Jak dodal, historie tvarůžků se prokazatelně píše přinejmenším už od 15. století. „Svůj festival si v Olomouci tedy nepochybně zaslouží.“

Do gastronomické části festivalu se zapojí šest restaurací, které mají s různými úpravami svérázného druhu sýra bohaté zkušenosti. Na jídelníčku tak hosté festivalu najdou třeba pečenou bramboru s tvarůžkem, jezdeckou zelňačku s tvarůžkovým krutonem, tvarůžkový guláš, tvarůžkové šléšky s domácí slaninou a špenátovými listy, hanácké tašky v syrnici a další speciality. K výbornému a silně aromatickému sýru se samozřejmě dobře hodí i chutné pivo. Na prvním ročníku festivalu se budou moci lidé seznámit s produkty regionálních pivovarů Chomout, Kosíř a Litovel.

Na světě existují pouze dva automaty na tvarůžky

Festival se bude odehrávat především na Horním náměstí, jedna část programu, konkrétně vystoupení Zpívání o jaru v podání Hanáckého mužského sbor Rovina, se odehraje v 16 hodin v kapli svatého Jana Sarkandra. Dění na Horním náměstí oživí od 10 do 16 hodin Hanácký farmářský trh, řemeslný jarmark a další koncerty, například Pásmo hanáckých písní a tanců, provedené Hanáckou mozekou Litovel a národopisným souborem Cholinka. Na řadu přijde i hanácký bigbít v podání kapely Stracené Ráj. Program doplňují další akce, jako soutěže, kvízy či tvůrčí dílna pro děti.

Společně s městem Olomouc a Střední Moravou – Sdružením cestovního ruchu, pořádá tento nový festival i společnost A.W.Loštice, výrobce tvarůžků, který letos slaví 140 let od založení. Olomouckénovinky.cz informoval Mgr. Michal Folta z oddělení mediální komunikace Magistrátu města Olomouce.

(kp,olomouckenovinky.cz,foto:archiv)


Olomouc obhajovala svou žádost o titul Evropské město sportu

Olomouc obhajovala svou žádost o titul Evropské město sportu
Olomouc je o další krok blíže k získání titulu Evropské město sportu 2017. Zástupci Evropské asociace hlavních měst sportu (ACES Europe) dnes zhlédli prezentaci a obhajobu kandidatury města Olomouce k získání tohoto titulu.

Na obnovu památek je možné získat příští rok státní dotaci

Na obnovu památek je možné získat příští rok státní dotaci
Odbor školství a kultury městského úřadu ve Šternberku informuje vlastníky nemovitostí, že si mohu požádat o zařazení do Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón pro rok 2017. 

Profesionální hasiči ze Šumperku mají novou stanici

Profesionální hasiči ze Šumperku mají novou stanici
V pondělí 17. října 2016 byla v Nemocniční ulici v Šumperku slavnostně otevřena nová stanice Hasičského záchranného sboru.

Džemfest začal ochutnávkou Staroměstských trubiček

Džemfest začal ochutnávkou Staroměstských trubiček
Letošní ročník festivalu Džemfest začal v pátek v Ostružné ochutnávkou Jeseníků, tedy tradičních pokrmů vyrobených z místních surovin. Na akci pozvali pořadatelé hlavně hoteliéry a šéfkuchaře z regionu s cílem zvýšit podíl regionální kuchyně a produktů v restauracích.

Olomouckou radnici čeká v novém roce několik oprav

Olomouckou radnici čeká v novém roce několik  oprav
Jedna z nejviditelnějších olomouckých památek, historická budova radnice, se v následujících měsících dočká několika významných oprav: rozsáhlá rekonstrukce střechy, rozšíření prostor Informačního centra i oprava vrátnice.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky