24.03.2017
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Bašta: Kapitán Peroxid jde do boje jako první

Bašta: Kapitán Peroxid jde do boje jako první
Jaroslav Bašta
Kapitán Peroxid je posměšná přezdívka nizozemského politika Geerta Wilderse poněkud zpochybňující přírodní původ jeho blonďaté kštice, která se stala jeho trvalým atributem. Píše v komentáři pro Pr... 
13.březen 2017 - 01:13

Ve volbách v Nizozemí naplánovaných na příští týden jeho Strana Svobody nejspíše triumfálně zvítězí. Založil ji v roce 2004 a hned v prvních volbách (2006) získala 9 křesel, což v holandských poměrech není tak složité, protože kvórum pro vstup do parlamentu činí 0,67% hlasů, o pár let později už 24 a dostala se i do Evropského parlamentu. G. Wilders a jeho strana představují v rámci EU nejstarší a největší protiislámské hnutí.

Politický program, se kterým jde do voleb, je velmi stručný – uzavření všech mešit v zemi, zastavení přistěhovalectví muslimů, zákaz hidžábů, zákaz prodeje a rozšiřování Koránu, vyhoštění všech přistěhovalců, kteří se dopustí zločinu, včetně těch s dvojím občanstvím, referendum o vystoupení Nizozemí z EU – Nexit. Islám a islamismus nepovažuje za náboženství, ale za totalitní ideologii, stejnou jako nacismus nebo komunismus. Jeho předvolební kampaň je v mnohém inspirována Donaldem Trumpem, obviňováním novinářů ze lži počínaje, používáním Twitteru pokračuje a hesly o návratu Nizozemí Nizozemcům konče.

USA financovaly holandskou krajně pravicovou stranu Geerta Wilderse!

Přestože je Geert Wilders médii hlavního proudu považován za pravicového populistu, nikdy neopustil své liberální kořeny. Je ostře proti antisemitismu, rovnoprávnost sexuálních menšin považuje za velké plus západní demokracie a vyzývá k tomu, aby zejména tyto hodnoty jeho stoupenci hájili proti islamistickým přistěhovalcům. Zároveň se snaží spolupracovat s podobně orientovaným politickými stranami v Evropě, zejména s Národní frontou Marine Le Pen a Alternativou pro Německo Frauke Petry.

Wildersovu politickou kariéru postavenou na upozorňování na nebezpečí islamizace Nizozemí a Evropy doprovázejí hned tři soudní procesy kvůli jeho ostrým protimuslimským výrokům. Jeden se týkal dokumentárního filmu Fitna, druhý toho, že Korán přirovnal k Hitlerově knize Mein Kampf. První dva k všeobecnému překvapení vyhrál, ve třetím byl odsouzen za výrok o marockých zločincích, ale nepotrestán. Islámští radikálové mu již od roku 2004 vyhrožují, celá ta léta musí mít policejní ochranku. Letos se zjistilo, že jeden její člen (marockého původu) spolupracoval se zločinci, takže Wilders z bezpečnostních důvodů musel zrušit všechny předvolební akce. Nemyslím si, že by  tento nepříjemný moment ovlivnil volební výsledek v jeho neprospěch.

Na společném lednovém setkání protiislámských a antisystémových euroskeptických stran v německém Koblenci nazvali optimisticky rok 2017 Rokem patriotů. Služebně nejstarší bojovník proti islamizaci Evropy jde do voleb jako první. Pravděpodobně je vyhraje, ale je téměř vyloučené, že sestaví vládu s dalšími asi šesti malými subjekty ze 14, které se s největší pravděpodobností dostanou do parlamentu. Vůbec si kvůli tomu nemusí zoufat. Vládnouci Nizozemská lidová strana, kterou před 13 lety opustil, protože nesdílela jeho obavy z islamismu, šla do letošních voleb s mnoha jeho protiimigrantskými a euroskeptickými hesly. Takže jeho radikální myšlenky budou prodávat v konzervativním obalu jiní...

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Strážníci řešili spor mezi hotelovými hosty a rodinné neshody

Strážníci řešili spor mezi hotelovými hosty a rodinné neshody
Na telefonické oznámení o incidentu mezi hosty ubytovanými v hotelu na ulici Krapkova vyjížděli v úterý 21.3.2017 před devátou hodinou večer strážníci Městské policie Olomouc. 

Olomoucký výčepní zabodoval s celostátní soutěži

Olomoucký výčepní zabodoval s celostátní soutěži
Hanácká hospoda na Dolním náměstí v Olomouci. Právě tady vládne výčepu Michal Březina, který se umístil na druhém místě v celostátní soutěži Radegast Mistr Výčepní 2017.

Střecha Městské knihovny v Olomouci prochází velkou opravou

Střecha Městské knihovny v Olomouci prochází velkou opravou
Březen je v Knihovně města Olomouce nejen ve znamení měsíce čtenářů, ale také velké rekonstrukce. Náročnou opravou prochází střecha historické budovy z konce 19. století, která byla vystavěna jako někdejší okresní hejtmanství.

Přerov začal hledat autobusového dopravce

Přerov začal hledat autobusového dopravce
Nabídková cena a průměrné stáří vozového parku – to budou jedny z nejdůležitějších kritérií při hledání nového autobusového dopravce, který pro Přerov zajistí na deset let provoz autobusové dopravy. 

Pobožný pistolník Václav Morávek má v Olomouci pamětní desku

Pobožný pistolník Václav Morávek má v Olomouci pamětní desku
Patřil do asi nejslavnější odbojové skupiny na území protektorátu. Jeden z neodvážnějších protinacistických odbojářů, štábní kapitán Václav Morávek,  má od čtvrtečního odpoledne v Olomouci důstojnou připomínku. 
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© REGIONÁLNÍ NOVINKY, a.s. | Zobrazit klasicky